Sayfalar

Pazar, Haziran 17, 2007

Geçmişler ola..

Uzun bir süre sonra yine ÖSS'ye girdim. Gerçi bizim zamanımızda ÖYS de vardı. Ama sağolsunlar yeni düzenlemeyle ikisini bir araya getirmeyi başarmışlar.
Kendimden çok, en az bir sene boyunca hazırlananlar için heyecanlandım. Sabahın köründe, kimi annesi kimi babası, kimi bir başına yollara düşmüş binlerce genç. Yüzlerde heyecan ve kaygı..
Sorular kolaydı. Bu 10 sene zarfında gelişen sisteme zerre kadar bakmamıştım . Geçen sene o kadar abartıp, ağlanıp sızlanıyorlardı ki gençler, "iyi ki biz kurtulmuşuz bu sıkıntılardan." diyordum.
Herşeyin sonu çalışmaya bakar. Yeter ki istenilsin.
İnşallah herkes için hayırlısı olur.
Tabi bende imtihan stresi olmadığından sabahın o güzel saatlerinde tenha olan İstanbul'un tadını çıkarttım bir müddet. Güzel, küçük bir mescitin olduğu sokaktan geçerken burnuma ıhlamur koktu. Havaya karışan o tatlı rayihayı içine çekip de huzur duymayan var mıdır acaba. Baktım mescidin minaresiyle boy ölçüşen ıhlamur ağacının tepesinde çiçekler açmış. Eee vaktidir hani. Samsun'daki evin önünde, bir zamanlar bizimle aynı boyda olan dev ıhlamur ağacını seyrederken, hem ne kadar zaman geçtiğine hayret ettim, hem de hayatın kendi serüveni içinde birçok baharlarla tazelenerek kemale erdiğini düşündüm.
İnsan su misali diyor ya şair, insan ağaç misali... Ya da herşey insandan bir misal, bir cüz..

4 yorum:

aliusta dedi ki...

ben de girdim sınava :)
ve kesinlikle sözel bölüm çok kolaydı, sayılsalla aramız yok :p

ben de üzüldüm gençlere (anne ben yaşlandım mı? :p) onları bekleyen annelere babalara...

ben sımavdan erken çıktım, iki saat sonra yani. çıkarken cevap kağıdını görebildiğim herkese baktım. ben iki saatte dört grup soruyu okuyup çözmüştüm, kağıdını görebildiklerimse henüz iki grup çözebilmişti. kalan bir buçuk saatte gerisine zaman yettirmeleri pek de mümkün değildi yani :)

gerçi ben sekizinci kez girdiğim için hayli tecrübeliydim ve de sınav sonucunun hayatım üzerinde bir etkisi olmayacağını bildiğim için hayli rahattım ama yine de gençlerin (bak gene gençler dedim :p) daha başarılı olmaları gerekir :)

okuldan da ilk ben çıktım sanırım, dışarıda bekleyen aileler uzun uzun süzdü beni :) ben de öğrenci değilmişim gibi davrandım :)

çok uzun yorum yazdım ayrıca, gidiyorum hemen :)

epeydir de görüşememiştik ablacım, bu vesile selam eder saygılar sunarım :)

ibni sina dedi ki...

geçmişler ola : )
ee, zor muydu?

cinsiyet dedi ki...

ne güzel komposizyon haline dönüştürmüşsün... :) ben ilker kıraathaneden

Mihman dedi ki...

teşekkür ederim ilker. sizi buralarda görmek ne güzel efenim. :)