Sayfalar

Salı, Nisan 28, 2009

dertler tasalar birbirini kovalar


Küçük sıkıntılar, büyük sıkıntıların önünü kesen bir set gibidir. Hem dinamik kılar bizi, hem de hayata bağlayan gaileler sunar.
Zaten sıkıntısız bir hayat düşünmek de saçma olurdu. Çünkü insanoğlu sıkıntısızlıktan da sıkılır önünde sonunda.
Küçük dertler, büyüklerini nasıl kovalar peki?
O kadar çok örneği var ki büyükten küçüğe...
Mesela para kazanmak bir sıkıntıdır ama daha büyüğü para kazanamamaktır.
Öğrenciler her dem eğitimin zorluklarından, sınavlardan şikayet ederler ve lakin eğitimsizlik hayat boyu sıkıntıdır.
Hadi daha küçük şeylerden bahsedelim:
Ulaşım araçlarında yolculuk etmek sıkıntıdır, ama yürümek zorunda kaldığınızı düşünsenize.
Bir yerimizin ağrıması da sıkıntıdır. Fakat ağrılar hastalık sinyalidir ve bu sinyal, işler büyümeden tedaviye başlamamızı sağlar.
Bütün bunların üstüne "Derdimi seviyorum" diyen şairin o kadar da mazoşist olmadığını düşünüyor insan...hamiş: yazar bunları sıkkın bir anında yazdı.

4 yorum:

birfincankahveiçinbirpenny dedi ki...

insanevladının zaaflarından biridir buldukça bunmak...bu gün otobüsle işe gidip gelen biri bir gün araba sahibi olduğunda, otobüste ayakta gidip kalabalık yolculuk etmekten dert yanarken, ileride araba sahibi olunca araba sürmenin ve trafiğin zorluklarından bahseder olacak...bu gün düşük maaşla evini geçindiren insan bir başka zaman yükek maaşla geçinememeye başlayacak...çok kısa zaman aralıklarında evrim geçirebiliyoruz senin anlayacağın...

zaten genellikle avans isteyen işçiden daha zor durumdadır hep işveren..çok masrafı vardır, devlete şu kadar KDV ödüyordur, aylık şu kadar gideri vardır, hep böyle yaparsa iflas falan bile eder...halbuki yıllar önce bir atelyede tornacılık yapıyordur ama ozaman içtiği ayran ise şimdi viski olarak evrim geçirmiştir.

buldukça bunan ve ne istediğini bilmeyen insanlarız..aslında ben bu kapitalizmden şüpheleniyorum, her zaman daha fazlasını istemenin nedeni olarak. atalarımız boşa dememişler her şeyin başı sağlık diye..gerisi hikaye...

Konuyu çok mu dağıttım :)

Mihman dedi ki...

konuyu dağıtmadın çünkü bu konular birbiriyle öyle iç içe ki. aslında belirtmeye çalıştığım ve bakmamız gereken yerin diğer tarafını da sen dile getirmişsin.

"daha kötüsüne bakıp teselli bulmaktansa, daha iyisine özenip eziyet çekmek"
yaptığımız bu.

Kubi$ dedi ki...

Ne güzel yazmışsınız..
Gerçekten yaşadığımız her sıkıntı için hamdetmeliyiz.. Hamdetmeliyiz ki daha büyüğüyle karşılaştırmasın bizi Allah..
İnsanlar sıkıntı yaşarken bunun çok da farkında olamıyor çoğu zaman, ama biraz dışardan bakınca her şey apaçık ortada oluyor..

Selamlar (:

Mihman dedi ki...

evet genelde dışardan bakmak hep daha kolay değil mi...
aamin.

teşekkürler ve selamlar :)