Sayfalar

Cumartesi, Kasım 25, 2006

İstanbul'un Ortası Neresidir?

Eskiden İstanbul denilince Eminönü ve Fatih bölgesi yani "Suriçi" kastedilmekteydi. Buraya aynı zamanda "Nefs-i İstanbul" ismi verilirdi.

Ayrıca Galata, Üsküdar ve Eyüb "Bilad-i Selase" (Üç belde) adıyla anılırdı ki İstanbul'a bağlı beldelerdi. Hatta buralardan Nefs-i İstanbul’a gidileceği vakit, “İstanbul’a gidiyorum” denilirdi.

İşte o zamanlarda İstanbul'un ortasının, Şehzade Camii'inin Vefa'ya dönülen köşesindeki, fotoğrafta görmüş olduğumuz yeşil somaki mermer olduğuna inanılırdı.

Mermerin bir kısmı zamanla toprak altında kalmış. Halbuki tarihi bir özelliği bulunan ve insanların bundan habersizce yanından geçtiği bu mermerin tamamı meydana çıkartılmalı ve hatta yanına bilgi ihtiva eden bir levha konulmalı.

Ama bir de herkesin gönlünde yatan bir İstanbul ve onun da bir ortası muhakkak vardır. :)

4 yorum:

faruk dedi ki...

istanbulun ortası olmayabilir ama belli ki mühim bir noktası. benim odamda da kırmızı mermer bi sutun var, acaba nedir manası :p

Mihman dedi ki...

sizin evin ortası olmasın :)

şimdi şöyle ki haritaya bakıldığında, eski İstanbul'un ortasına tekabul ediyor gerçekten. :)

faruk dedi ki...

hakketten ya olabilir, hanımefendi haritadan bizim eve de bakmanız mümkün mü :) geçen gün gelen ustaların unuttuğu bir parçaysa felan kaldırıp çöpe atıcam da ona göre yani, tarihi eserse satar yolumuzu buluruz çöpe atıp heba etmeyelim :p

Mihman dedi ki...

siz evin krokisini verin, bir bakalım :)